Дата: 13.03.2024 09:07

Фото без описуЗ метою забезпечення дотримання норм чинного Податкового кодексу України, уникнення надмірного податкового навантаження на юридичні особи, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації, забезпечення справедливого оподаткування Головне управління ДПС у Чернігівській області інформує про наступне.

06.05.2023 набув чинності Закон України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі – Закон 3050), який привів вимоги Податкового кодексу України (далі – Кодексу) щодо сплати окремих податків у відповідність до поточних умов ведення господарської діяльності та можливості використання окремих видів майна при її здійсненні.

Так, Кодекс передбачає звільнення від обов’язку нараховувати та сплачувати екологічний податок, плату за землю, податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, мінімальне податкове зобов’язання, за 2022 рік  та наступні податкові періоди за об’єкти оподаткування, які розташовані на територіях тимчасово окупованих російською федерацією та територіях, де ведуться активні бойові дії.

Детальні роз’яснення норм Кодексу щодо звільнення від обов’язку нараховувати та сплачувати податки та зобов’язання розміщено за посиланнями:

(плата за землю);

(податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки);

(порядок надання повідомлень про можливість/неможливість сплати податків.

З огляду на дату набрання чинності Законом 3050 та розповсюдження його дії в тому числі і на 2022 рік, право платників не нараховувати та не сплачувати податкові зобов’язання по вказаних платежах реалізується, як це передбачено пунктом 50.1статті 50 Кодексу, шляхом подання платником уточнюючої декларації за 2022 рік (наступні податкові періоди) на зменшення податкових зобов’язань, задекларованих раніше.

За зазначених умов, для приведення розміру податкових зобов’язань у відповідність з фактичними умовами господарювання, пропонуємо ознайомитись з наведеними вище роз’ясненнями та за наявності необхідних підстав подати уточнюючі декларації за відповіді періоди та платежі. З метою спрощення та прискорення проведення камеральних перевірок уточнюючих декларацій на підставі пункту 46.6 статті 46 Кодексу платник може подати пояснення обставин подання уточнюючої звітності.

Водночас, звертаємо увагу, що за порушення платником податків правил сплати (перерахування) узгоджених сум грошових зобов’язань (крім грошового зобов’язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, а також пені)  контролюючим органом застосовуються штрафні (фінансові) санкції передбачені ст. 124 Кодексу.

Пунктом 124.1. ст.124 Кодексу передбачено, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області