Коропська громада
Чернігівська область, Новгород-Сіверський район

Що таке ботулізм

Дата: 28.11.2023 08:11
Кількість переглядів: 520

Фото без описуБотулізм – це смертельно небезпечне харчове отруєння, яке виникає після вживання продуктів, що містять ботулінічний токсин.  

Токсин виробляє бактерія Clostridium botulinum (клостридія ботулізму). У звичайних умовах вона знаходиться в ґрунті, річному, озерному мулі у вигляді неактивної спори. При потрапляння в сприятливе середовище (наявність поживних речовин, вологи, а найголовніше – відсутність кисню) спора активізується і починає продукувати токсин. Це відбувається, коли спора клостридії потрапляє з часточками землі чи мулу в консервну банку, товщу  шматків м’яса, риби, овочів куди немає доступу повітря.  

Ботулотоксин зберігається стільки ж, скільки і сам продукт. При цьому відрізнити продукт із вмістом токсину від звичайного доброякісного зазвичай неможливо. Іноді токсиноутворення в консервній банці може проявитися «бомбажем» (здуттям), завдяки газоутворенню при життєдіяльності мікроорганізмів. Але в більшості випадків розпізнати ботулотоксин у продукті ніяк не можна – ні за смаком, ні за запахом, ні за зовнішнім виглядом.

Цей токсин є одним із найсильніших серед усіх відомих біологічних отрут: він у 10 млн. разів сильніший за ціаністий калій та в 375 тисяч разів – за отруту гримучої змії. Смертельна доза для людини становить усього 0,3 мікрограма. 

Ботулотоксин спричиняє серйозні ушкодження нервової системи, блокуючи передачу нервових сигналів до м'язів, що спричиняє, серед іншого, дихальну недостатність і як наслідок – смерть. 

Статистика захворювань

За інформацією  ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» в поточному році  в Україні  захворіло ботулізмом  67 осіб,  з них 5 дітей. Помер 1 хворий.

Чернігівська область знаходиться на 2 місці по кількості випадків захворюваності на ботулізм серед населення України (Житомирська область 11 випадків, Чернігівська область-8 випадків).  На території Коропської громади трапився один смертельний випадок у 2021 році, за останні 2 роки захворювань не було.

 

Чому це захворювання потребує особливої уваги.

  • Висока летальність 

Відсоток померлих людей від  загальної кількості тих, що захворіли становить

По області –10,5%

В середньому по Україні –  4,7 %

  • Складність діагностування

Відсутні експрес-методи дослідження цього захворювання. Метод  біологічного дослідження крові хворих ботулізмом,  при якому результат видається на 5 день на сьогоднішній день також не використовується, так як реагенти для цього методу  не виготовляються в Україні.  Таким чином,  своєчасне діагностування захворювання і відповідно успішне лікування залежить в основному від кваліфікації лікаря. І якщо  лікарі м.  Чернігів  мають більший досвід  у встановленні діагнозу, то  інших населених пунктах – досвід недостатній (  як приклад, дитина з Ніжинського району, якій діагностували спочатку менінгіт).

  • Специфіка  лікування

Запорукою успішного лікування ботулізму є вчасне звернення за медичною допомогою та термінове введення протиботулінічної сироватки.  На даний час в Україні відсутнє виробництво сироватки. У лікувальні мережі  доставляється сироватка  виробництва Канади, отримана в якості гуманітарної допомоги.

МОЗ України  повідомило, що в  2024 рік для Чернігівської області виділено  10 доз протиботулінічної сироватки. Враховуючи, що при важкому перебігу хвороби необхідно введення 2 доз сироватки,  такої кількості може бути  недостатньо.  І хоча в екстрених випадках лікувальні заклади  областей взаємодіють  в частині перерозподілу сироватки, але при  високих рівнях захворюваності є ризик  відсутності препарату. Крім того, необхідно враховувати і  можливі проблеми з логістикою, зважаючи на війну в Україні.

 

  • Великі матеріальні затрати  на лікування хворого

орієнтовна вартість сироватки  100 -110 тисяч гривень.  Сума  1 дня лікування   в умовах стаціонару   2100 грн; при захворюванні  ботулізмом залежно від  ступеню важкості  хворий знаходиться на лікуванні  від 5 днів  до  2 тижнів, тобто вартість лікування  становить  від 110 тисяч 500  до 139 тисяч 400грн.

І це не враховуючи  періоду реабілітації!

  • І найголовніше   – ускладнення  захворювання

 

  • набряк  мозку  спричинений тривалою гіпоксією та введенням великої кількості рідини;
  •  приєднання вторинної інфекції;
  •  пневмонія спричинена  паралічем дихальних м’язів;
  •  гінгівіти, стоматити спричинені порушенням слиновиділення ;
  •  розвитку висхідних пієлітів та циститів  в зв’язку з атонією   сечового міхура,

 

Чому саме зараз звертаємо увагу на це захворювання

Ботулізм  має  виражену сезонність.   Підйом захворюваності спостерігається у квітні- липні місяцях.

Але перші випадки  реєструються  в період новорічно-різдв’яних свят – сім’я збирається разом,  батьки частують домашніми смаколиками,   на стіл виставляється домашня консервація.

Продукти що спричинили ботулізм в 2019-2023 роках

 

 Риба в'ялена непатрана

92,2 %

 

Консерви домашні

2,6 %

 

 Риба копчена

5,2 %

 

Для Чернігівської області основним продуктом, що призводить до захворювань ботулізмом є в’ялена непатрана риба  виготовлена в  домашніх умовах або придбана в місцях стихійної торгівлі.

 Наша область знаходиться в зоні  ризику, так як має  велику кількість річок, озер, водойм.

 Виникнення захворювань  пов’язано зі недотриманням  технології приготування  в’яленої риби  в домашніх умовах ( в т.ч. риби  придбаної  в місцях  стихійної торгівлі).

Класична технологія приготування в’яленої риби  передбачає: 

  • посол риби протягом 10-14 днів ( вміст солі  у продукті повинен бути не менше 12%);
  • відмочування;
  • в’ялення на відкритому повітрі ,  в суху погоду за температури 10 — 20°С (тривалість в’ялення дрібної рибки становить 2 тижні, великої – 4-5 тижнів);
  •  дозрівання ( від 3 тижнів до 1 місяця).

В домашніх умовах практичн 85 відсотків населення не дотримується такого технологічного процесу.

Не слід забувати і про консерви – м’ясні, рибні, грибні, рослинні, виготовлені в домашніх умовах. В консервах  створюються ідеальні умови (відсутність кисню), за яких бактерія може виробляти токсин. Знищити спори збудника ботулізму при нагріванні, кип’ятинні, стерилізації в домашніх умовах практично неможливо,  адже вони  гинуть за температури вище 120 градусів, яка здебільшого досягається тільки в промислових умовах за допомогою автоклавування.

Ботулізм має ще одну небезпечну особливість:

якщо інфікований продукт твердофазний ( риба,  консерва м’ясна, копчене м’ясо), то в ньому можлива так звана гніздова інфікованість збудниками ботулізму і утворення токсинів.

Клінічні особливості захворювання

Захворювання ботулізмом може  бути з важким, середнім та легким перебігом, але у будь якому випадку  введення сироватки  є найнадійнішим способом лікування. 

По віковій структурі  - найбільша кількість  чоловіки  від  40 до 60 років

При опитувані у м. Чернігів  жінки  більш охоче відповідали на запитання і погоджувалися  брати участь  в анкетуванні  (58%) чоловіки  мають  менше уявлення про ботулізм (обізнані з симптомами – 33% від опитаних), менше  знають, які продукти можуть викликати захворювання  (46 % від опитаних),  мало обізнані  з наслідками захворювання (28 % від опитаних).  Але при цьому часто продовжують купувати рибу в’ялену   в місцях  стихійної торгівлі (75% від опитаних)  або ж  навіть знаючи,  які продукти викликають   захворювання все одно продовжують їх вживати (75% від опитаних).

       Щоб уберегтися від ботулізму необхідно:

  • дотримуватись гігієнічних вимог при обробці риби, птиці, тварин (у максимально короткий термін після забою або вилову звільняти від кишківника; не допускати травмування кишківника та забруднення його вмістом м’язової тканини;
  • ретельно очищати продукти від забруднення ґрунтом;
  • для консервування використовувати свіжі, без ознак псування овочі та фрукти; дотримуватись рекомендованих вимог обробок банок, кришок, режимів теплової обробки консервів;
  • в домашніх умовах продукти рослинного походження краще заготовляти про запас шляхом маринування або соління з додаванням достатньої кількості кислоти цукру і солі в негерметично закритому посуді;
  • відмовитися від купівлі домашньої консервації, копченої, солоної риби та м’яса та інших продуктів на стихійних ринках;
  • придбавши рибні продукти  в торгівельній мережі , не соромитися  переконатися в їх безпеці (попросити супровідні документи або поцікавитися маркуванням тари, де є інформація про терміни та умови зберігання)

Необхідно пам’ятати:

  • хворобу легше попередити, ніж лікувати
  • будь-яке отруєння не минає безслідно.

Бережіть своє здоров’я та здоров’я близьких, а особливо дітей!

Підготовлено за матеріалами ДУ Чернігівський обласний центр
контролю та профілактики хвороб МОЗ України»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь