Коропська громада
Чернігівська область, Новгород-Сіверський район

Виплата аліментів у період дії воєнного стану

Дата: 27.04.2022 15:12
Кількість переглядів: 384

Фото без описуВідповідно до статті №180 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття та в деяких випадках, до  досягнення нею 23 років за умови, якщо дитина продовжує навчання або перебуває в скрутному матеріальному становищі.

Аліменти присуджуються за рішенням суду, від частини доходу іншої особи або ж у чітко визначеній сумі, за усною домовленістю між батьками чи шляхом укладення нотаріально посвідченого  договору про сплату аліментів на дитину та виплачуються  щомісяця тим з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Але, повномасштабний напад російської федерації на Україну, вніс свої корективи, певних змін зазнали і аліменті забов’язання у період дії воєнного стану.

Станом на 26 квітня 2022 року Верховна Рада України затвердила Указ Президента від 18 квітня 2022  року №259 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” згідно якого воєнний стан в країні продовжено до 25 травня 2022 року.

Згідно  частини другої  статті №182 Сімейного кодексу України розмір аліментів має бути не меншим від половини прожиткового мінімуму, визначеного для дітей відповідної вікової категорії. Проте, розмір аліментів може визначатися батьками самостійно,  шляхом укладення договору про сплату аліментів, цей договір повинен бути посвідчений нотаріусом на нотаріальному бланку, а з 7 березня 2022 року, в умовах воєнного стану, навіть, на простому аркуші паперу.

26 березня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження», яким передбачається, що на період до припинення або скасування воєнного стану на території України припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника.

Проте, діє дозвіл на відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника на виконання рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни російської федерації. Разом з тим, дозвіл на відрахування не стосується  громадян  російської федерації, що проживають на території України на законних підставах.

Також  виконавці не можуть вчиняти будь-які дії щодо боржників: шукати джерела надходження коштів, накладати арешти на рахунки, майно чи продавати майно з торгів на території адміністративно-територіальних одиниць, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії російської федерації, у період такої окупації.

Визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.

На період дії воєнного стану, за рішеннями про стягнення аліментів,  підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи – підприємці, які здійснюють відрахування з заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника, перераховують стягнуті кошти на визначений у заяві або зверненні стягувача рахунок, а у разі відсутності реквізитів рахунка стягувача – на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Важливо зазначити, що зміни вищевказаного Закону не передбачають  заборону нарахування та стягнення пені за прострочення сплати аліментів. Відповідальність за прострочення сплати аліментів, зокрема у вигляді стягнення пені, за рішенням суду, передбачена статтею №196 Сімейного кодексу України.

Для цього, отримувач аліментів має право звернутися до суду із заявою про стягнення пені. І лише, у разі ухвалення судом рішення про стягнення пені та видачі судом виконавчого документа, виконавцем буде здійснено його виконання у встановленому Законом України «Про виконавче провадження» порядку.

Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості (частина друга статті №195 Сімейного кодексу України).

Варто зазначити, що стаття №71 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає те, що розмір аліментів, які виконавець має право стягнути з боржника,  визначається виконавчим документом але, при цьому, має бути  не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.

Платники аліментів, на банківські рахунки яких накладено арешт, в умовах воєнного стану, мають право користуватись власними коштами з рахунків, які розблоковуються банком автоматично.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь