Сьогодні - Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Перше грудня з 1988 року відзначається як Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Синдром набутого імунодефіциту вперше було зафіксовано в США у 1983 році. Впродовж двох місяців хворий помер. Сьогодні за добу у світі чотириста тисяч осіб заражаються цією хворобою. Сам по собі СНІД не є смертельною хворобою, але функціонування його вірусу в організмі впливає на імунну систему так, що навіть простий нежить може призвести до смерті.
ВІЛ-інфекція – це соціально небезпечне інфекційне захворювання, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), довготривалого переживання (персистенції) ВІЛ в лімфоцитах, макрофагах та клітинах нервової тканини. Хвороба характеризується прогресуючою дисфункцією імунної, нервової, лімфатичної та інших систем організму. Відповідно до сучасних уявлень ВІЛ-інфекція відноситься до невиліковних хвороб, має тривалий хронічний перебіг і, в разі відсутності ефективної терапії, закінчується смертю хворого.
На сьогодні ВІЛ-інфекція поширена в країнах усіх континентів і її поширення в світі носить назву пандемії ВІЛ/СНІДу, а в Україні розвивається епідемія ВІЛ/СНІДу. В країні зареєстровано понад 170 тисяч ВІЛ-інфікованих, але за підрахунками експертів про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих; загальна кількість людей, які живуть з ВІЛ в Україні, сягає 377 600 осіб.
ВІЛ передається під час потрапляння крові чи інших біологічних рідин, що містять кров (сперма, виділення піхви, грудне молоко) від ВІЛ-інфікованої до здорової людини. Найчастіше це стається під час введення наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами;
- статевим шляхом – під час незахищених статевих стосунків;
- внаслідок передачі вірусу від інфікованої ВІЛ матері до її дитини під час вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю, під час важкоо перебігу хвороби у матері та складних пологах.
ВІЛ не передається:
- під час спільного користування побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні;
- у лазні та сауні;
- під час поцілунків;
- обіймах та рукостисканні;
- при чханні та кашлі;
- через поручні, дверні ручки, столи, стільці;
- під час укусів комарів чи інших комах.
Щороку в Україні діагностується від 2 до 3 тисяч хворих на СНІД. Для надання медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію створена мережа спеціалізованих лікувально-профілактичних закладів – центрів профілактики і боротьби зі СНІДом, які здійснюють диспансерний нагляд за ВІЛ-інфікованими і хворими на ВІЛ-інфекцію та СНІД, діагностують стадію хвороби, визначають тактику лікування. В законодавчому порядку встановлено безоплатне лікування хворих на ВІЛ-інфекцію за рахунок Державного і місцевих бюджетів, коштів донорських організацій.
Головним важелем у попередженні поширення ВІЛ-інфекції в країні є дотримання здорового способу життя, відмова від ризикованої щодо інфікування ВІЛ поведінки, насамперед вживання наркотиків, обов’язкове використання під час статевих контактів презервативів. Свідоме ставлення до свого здоров’я забезпечить захист від СНІДу.
Також, важливо пам’ятати, що кожний громадянин України має права, гарантовані Конституцією нашої держави. ВІЛ-позитивні люди мають усі права громадянина на: освіту, роботу, відпочинок і дозвілля, толерантне ставлення, повагу, повноцінне життя!
Відповідно до Закону України «Про соціальні послуги», ця категорія осіб може отримати послугу соціальної профілактики.
Що таке соціальна профілактика?
Соціальна профілактика – це соціальна послуга, що має попередити, обмежити та зупинити негативні соціальні та особистісні явища. Фахівці складають індивідуальний план або профілактичну програму для людей, яким треба змінити небезпечну поведінку на таку, що мотивує до здорового способу життя (часто для людей, які мають залежність).
Є 3 види соціальної профілактики:
первинна (якщо проблема або негативне явище в людини, яка звертається, ще не сформовані);
вторинна (якщо існує високий ризик розвитку проблеми);
третинна (якщо проблема або негативне явище вже існує і завдає негативних наслідків).
Для кого ця послуга?
- для людей, яким треба змінити небезпечну поведінку на таку, що мотивує до здорового способу життя;
- для людей, яким треба профілактика, реабілітація, програма замісної чи антиретровірусної терапії;
- для людей, яким треба зробити тести на ВІЛ та ІПСШ;
- для людей, яким потрібні рекламно-інформаційні матеріали, індивідуальні засоби (зокрема, шприци, презервативи).
Що роблять фахівці послуги?
- складають індивідуальний план або профілактичну програму, зважаючи на потреби людини, яка звернулась;
- попереджують про загострення проблем, які існують, і намагаються уникнути їх;
- мотивують людей, які звернулись, до зміни поведінки;
- мінімізують ризик повторення (рецидиву) проблем або негативних явищ;
- допомагають людям, які зазнали негативних наслідків, адаптуватися, інтегруватися та ресоціалізуватися.
Також людям, які звернулися за послугою, проводитимуть профілактику, показуючи соціальну рекламу, інформаційно-освітні матеріали, лекції, відеолекторії, проводячи бесіди (групові та індивідуальні), семінари, тренінги, тощо.
Якщо ви потребуєте такої послуги, звертайтесь до сектору по наданню соціальних послуг сім’ям з дітьми та молоді, відділу соціального захисту населення Коропської селищної ради – вулиця Горького, 9; кабінет 24, або за номером 2-75-62.
Інформація сектору по наданню соціальних послуг сім’ям з дітьми та молоді