Надаватиметься допомога по частковому безробіттю
Законом України від 13.04.2020р. №553-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік», внесені зміни до ст. 47¹ Закону України «Про зайнятість населення» (далі – стаття 47¹).
Законодавством передбачено надання державною службою зайнятості допомоги по частковому безробіттю застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу в зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за зверненням роботодавця для її виплати працівникам. Сьогодні порядок надання такої допомоги суттєво спрощений.
Так, звернутися за допомогою по частковому безробіттю наразі можуть суб’єкти малого та середнього підприємництва, що впроваджують будь-яку діяльність (раніше – виключно виробничу).
Продовжено й тривалість надання допомоги. Допомога по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.
Змінено вимоги до надання цієї послуги. Тепер допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Спрощено документи для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину. Роботодавець звертається до центру зайнятості/філії за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подає такі документи:
1) заяву у довільній формі;
2) копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;
3) відомості про працівників (прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта, у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно з цією статтею;
4) довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину мають застраховані особи, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини (крім осіб, які отримують пенсію). Допомога по частковому безробіттю на період карантину встановлюється за кожну годину, на яку працівникові було скорочено передбачену законодавством тривалість робочого часу, із розрахунку двох третин тарифної ставки (окладу), встановленої працівникові відповідного розряду. Розмір допомоги визначається виходячи з фінансових можливостей Фонду і не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
Виплата працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину здійснюється роботодавцем з першого дня скорочення тривалості їх робочого часу у межах строку зупинення (скорочення) діяльності, але не більше 30 календарних днів після завершення карантину.
Роботодавець може звернутися за отриманням коштів для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину протягом 30 календарних днів з дня зупинення (скорочення) виробництва.
Крім того, статтю 47¹ доповнено частиною 9, якою передбачено, що розмір, порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, визначатиметься Кабінетом Міністрів України.
Наразі очікується механізм реалізації положень даної статті, порядок надання зазначеної допомоги, а також визначається джерело фінансування.
Станіслав Левкович, директор Коропської районної філії
Чернігівського ОЦЗ