5 років Закону України «Про пробацію»

Дата: 24.02.2020 15:46

Фото без опису В лютому 2020 року ми святкуємо 5-річчя прийняття Закону України «Про пробацію», можна сказати, що саме тоді і утворилася нова самостійна державна установа «Центр пробації». Нагадаємо, що

ПРОБАЦІЯ – ЦЕ:

1) забезпечення безпеки суспільства (громади) шляхом запобігання вчиненню правопорушень;
2) надання суду інформації, що характеризує обвинувачену особу для прийняття справедливого рішення (складення досудової доповіді);

3) організація виконання покарань, не пов'язаних з позбавленням волі;
4) пробаційний нагляд: контроль за особою, яка вчинила правопорушення, а також допомога, спрямована на підтримку такої особи в суспільстві (консультації, мотивування до змін, сприяння у вирішенні проблемних питань);
5) допомога особі, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі, в адаптації до життя в суспільстві.

Пробація в порівнянні з ув’язненням правопорушника має багато переваг:

ДЛЯ ОСОБИ, яка вчинила правопорушення:

1) можливість змінитись без перебування у місцях позбавлення волі (ізоляції від суспільства), підтримка на шляху до змін;

2) збереження сімейних стосунків та зв’язків у громаді;

3) збереження роботи та житла;

4) позитивний соціальний ефект: особа не втрачає соціальні зв’язки та шанс створити сім’ю.

ДЛЯ СУСПІЛЬСТВА (ГРОМАДИ):

1) убезпечення громади від вчинення повторних злочинів;

2) справедливе здійснення правосуддя: баланс між карою за вчинене правопорушення, відшкодуванням завданої шкоди та інтересами членів суспільства.

ДЛЯ ДЕРЖАВИ:

1) зниження злочинності;

2) зниження кількості ув’язнених в місцях позбавлення волі осіб;

3) позитивний економічний ефект: утримання правопорушника у місцях позбавлення волі набагато дорожче для держави, ніж перебування на пробації; а також залишаючись у суспільстві особа не втрачає роботу та сплачує внески у держбюджет;
4) дотримання міжнародних стандартів.

За п’ять років існування в роботі установи  багато чого змінилося. Була створена актуальна нормативна база, розроблено програми професійної підготовки працівників, створено систему он-лайн навчання, впроваджено новацію судового процесу – досудову доповідь.

Пробація перебуває в тісному взаємозв’язку з громадськістю, судом, прокуратурою, селищними та сільськими радами, поліцією, безоплатною правовою допомогою, ЦСССДМ, центром зайнятості, лікарнями та іншими державними та приватними установами. Дякуючи їм, ми можемо вчасно отримати інформацію про клієнтів, дізнатись про їхнє місцезнаходження, про спосіб життя, поведінку, про вчинення ними адміністративних правопорушень, а також запропонувати підобліковим отримати юридичну, соціальну, медичну чи психологічну допомогу.

Працівники пробації контролюють дотримання обов’язків засудженим, визначених законом та покладеним на нього судом. За допомогою оцінки ризиків разом з клієнтом пробації ми можемо визначити криміногенні потреби, тобто, що спонукало його вчинити злочин та скласти індивідуальний план, визначити конкретні завданні та заходи впливу на криміногенну потребу. Також проводяться бесіди, лекції виховного характеру, разом  переглядаються відеоролики та обговорюється побачене. В результаті чого підоблікові органу пробації аналізують свої вчинки, усвідомлюють помилки та виправляються.

Тому сміливо можна сказати, що пробація змінює людей на краще, дає їм можливість виправитись, проживаючи в суспільстві, без перебування в місцях позбавлення волі. Завдяки позитивній роботі органів пробації громадяни можуть відчути себе більш захищеними, а суспільство бути більш безпечнішим.

Світлана Вандоляк,  начальник Коропського районного сектору
філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області

Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)