Чернігівська область, Новгород-Сіверський район

До музею в День народження

Дата: 20.01.2020 18:58

Зимової днини 60 років тому в Коропі відкрили меморіальний музей нашого видатного земляка, винахідника й революціонера, автора схеми реактивного літального апарату  Миколи Кибальчича. Із нагоди ювілею сьогодні  тут провели святкування у форматі «круглого столу». Серед гостей були люди, які свого часу присвятили музею свої вміння, талант, зусилля, і які роблять це й зараз. Згадали й земляків, які жили музеєм, але вже відійшли у засвіти…

Організував свято колектив Коропського регіонального історико-археологічного музею на чолі із директоркою Тамарою Гриценко і науковими співробітниками Григорієм та Олександром Касьяненками.

Розпочалося святкування із невеликої екскурсії, яку провів Григорій Володимирович. Він розповів про подружжя ентузіастів, завдяки яким і вдалося відкрити цей музей. Це скульптор і кераміст Микола Гара-Жук та його дружина, художниця Олена Лукаш. Вони  зробили неоціненний внесок у відродження й збереження пам’яті про геніального винахідника з Коропа. Завдяки ініціативі цих людей не лише відкрили музей, а ще й спорудили пам’ятник Миколі Кибальчичу.

Для людини 60 років – це вже поважний вік. А ось музей живе активним, молодим життям: постійно збираються експонати, оновлюються експозиції. Ось і до ювілею в музеї створили виставку медалей і значків, присвячених творцям реактивної техніки й темі космонавтики загалом.  Із роками музей стає ошатнішим. Радує невеличкий дендропарк із різними деревами, що ростуть за музеєм. Працівники постійно проводять цікаві заходи, наприклад, «Ніч у музеї» чи свято рибалки, майстер-класи народних умільців.  Похвалитися є чим. Як і є над чим працювати.

До музею завітали люди, які багато років збирали та поширювали знання про рідний край, зокрема і про славетного земляка.

Зворушливим був виступ у минулому директорки музею Неоніли Трохимівни Ольшевської. У 73-му році, коли вона прийшла сюди працювати, в музеї майже нічого не було. Завдяки вмінню й наполегливості вдалося багато чого надбати. Саме завдяки їй у Коропі з’явився унікальний музейний експонат – літак. Розповіла, як написала листа земляку, маршалу авіації Сергію Руденку, а у відповідь отримала посилку із унікальними експонатами.

Щемливими спогадами про непересічну, але тяжку долю творця музею −  Миколи Гара-Жука і його дружини Олени Лукаш поділилася письменниця Надія Петрівна Севостянова. Миколі Михайловичу про Кибальчича розповідав дід, який знав цю видатну людину. Але ідею увічнення його пам’яті тоді не сприймали. До того ж місце в центрі Коропа, де була садиба Кибальчичів, було дуже привабливим, там хотів побудуватися І-й секретар райкому партії. І Гара-Жук, який добивався спорудженню тут музею, потрапив  у немилість.

У свої спогади про роботу в музеї запросила присутніх Тамара Михайлівна Цупко. Приємними були вітання від колег із Мезинського національного природного парку – директорки Мезинського археологічного науково-дослідного музею імені В.Є. Куриленка Наталія Сіра і заступниці начальника відділу еколого-освітньої роботи та рекреації Лариса Подоляко. На заході відзначили і вклад Василя Єлисейовича Куриленка у становлені меморіального музею Миколи Кибальчича.

Хвилини естетичної насолоди подарувала учасникам свята юна сопілкарка, учениця Коропської школи мистецтв Крістіна Горбач.

Завершилося святкування цікавим спілкуванням, переглядом давніх світлин, невеличкою фотосесією на згадку і чаюванням. Всі гості побажали музею розквіту і вдячних поціновувачів.

Сектор інформаційної діяльності, програмного забезпечення
та комунікацій з громадськістю
виконавчого апарату Коропської селищної ради