У Коропі презентували унікальну книгу – хрестоматію «Література рідного краю. Чернігівщина»

Дата: 07.07.2021 19:06

Сьогодні в арт-просторі  Публічної бібліотеки Коропської громади відбулось знайомство із унікальним виданням, під обкладинкою якого зібрані кращі творчі доробки авторів Чернігівщини. Непересічну в житті Коропа подію відвідали члени творчого клубу «Первоцвіти Коропщини», бібліотекарі, вчителі. Участь у заході взяв Коропський селищний голова Володимир Куніцин.

Це видання – остання літературна і наукова праця письменниці Ганни Арсенич-Баран, яка раптово й передчасно пішла із життя цієї весни. Друком книга вийшла до сороковин світлої пам’яті Ганни Василівни, завдяки зусиллям її чоловіка.

У Коропі книгу презентувала письменниця й краєзнавець Валентина Михайленко. Валентина Микитівна долучилася до створення цього унікального  видання – допомогла зібрати інформацію про літераторів із Коропщини.

То кого ж можна почитати в цій книзі?

На 1320 сторінках хрестоматії − біографії й твори 226 авторів, які або народилися на Чернігівщині, або тут працювали чи працюють, або  пов’язані з нашим краєм. Це знані Юрій  Мушкетик, Валентина Мастєрова, Володимир Дрозд, Михайло Коцюбинський, Іван Кочерга, Петро Куліш, Андрій Кокотюха, Дмитро Іванов, Станіслав Реп’ях… та інші.

Окремо виділимо прізвища літераторів із Коропщини: Любов Борисенко, Володимир Ворона, Валентина Михайленко, Петро Кузьменко, Микола  Холодний, Іван Шкурай, Микола Побелян; письменників, яких із Коропщиною поєднував трудовий шлях − Валентина Громова, Петро Пулінець, Володимир Сапон.

Хрестоматія складається  із восьми частин: від розділу «Прадавня література» − до розділу «Література початку XXІ століття». Ґрунтовніше видання про літераторів Чернігівщини друком ще не виходило

У першу чергу хрестоматія розрахована на школярів і вчителів. Але, безумовно, цікавою й корисною буде вона для любителів художнього слова будь-якого віку.

− Пандемія і все страшне, що пронеслось над нами, щось змінило в наших душах. Особисто я стала більш чутливо прислухатись до людей, більш виважено читати твори літератури. Раніше дещо могло сприйматися трохи поверхнево, а зараз − вчитуєшся у кожне слово, розумієш, що життя таке швидкоплинне,  таке непередбачуване, і треба цінувати ті дні, години й хвилинки, що дає нам Бог на цій землі... Цінувати ті миттєвості спілкування − словом, ділом, душами. Саме отакі цінності я знайшла у цій книзі, − поділилася своїми враженнями  Валентина Михайленко.

Хрестоматія «Література рідного краю. Чернігівщина» вийшла порівняно незначним накладом  - 100 примірників. Видання досить коштовне. На Коропщині книга поки що в єдиному екземплярі (особистий примірник Валентини Михайленко). Проте голова громади Володимир Куніцин запевнив, що ця унікальна хрестоматія буде придбана  на бібліотеку та всі школи - 10 примірників.

…Ганна Василівна кілька разів бувала в Коропі. Багато хто із присутніх у залі особисто знав письменницю, спілкувався з нею, співпрацював… Через те й атмосфера сьогоднішнього заходу була пронизана почуттями жалю й скорботи через непоправну утрату; вдячності, поваги й шани, світлої пам’яті про видатну людину, знайомство з якою подарувала доля.

Сектор інформаційної діяльності, програмного забезпечення
та комунікацій з громадськістю